Przejdź do treści

K. K. Baczyński – Szkoła Podstawowa nr 381

Krzysztof Kamil Baczyński

Mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie – Hołd dla Bohatera Powstania

W 101. rocznicę urodzin wybitnego poety, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, mieszkańcy Warszawy uczcili jego pamięć poprzez odsłonięcie monumentalnego muralu na ścianie Szkoły Podstawowej nr 381. Dzieło to stanowi wyraz szacunku dla poety, który oddał życie za swoje miasto w trakcie Powstania Warszawskiego.

Mural na ścianie szkoły podstawowej 381 na Warszawskim Ursusie

Krzysztof Kamil Baczyński

ul. Drzymały 1

Historia Muralu – Poetycki Wymiar Szkolnych Ścian

Zainicjowany przez Narodowe Centrum Kultury, mural dedykowany Baczyńskiemu miał swoje korzenie w projekcie szkolnym. W roku 2021, z okazji stulecia urodzin poety, planowano odsłonięcie muralu. Jednak pandemia przesunęła tę uroczystość o rok. W ramach przygotowań uczniowie przystąpili do warsztatów malarskich, których efektem stał się projekt zdobiący obecnie fasadę szkoły.

 

Ceremonia Odsłonięcia – Spotkanie z Historią

22 stycznia 2022 roku, w słoneczny poranek, dyrektor szkoły Renata Wysokińska-Baker poprowadziła uroczystość odsłonięcia muralu. Towarzyszyli jej burmistrz dzielnicy Bogdan Olesiński, prof. Rafał Wiśniewski z Narodowego Centrum Kultury oraz przedstawiciele firmy „Good Looking Studio”, odpowiedzialnej za przeprowadzenie warsztatów malarskich. W wydarzeniu uczestniczyli również mieszkańcy dzielnicy, uczniowie i nauczyciele szkoły.

Baczyński w Ursusie – Wspólnota Oddaje Hołd

Niezwykłe wydarzenie miało swoje odbicie również w Ursusie, gdzie Szkoła Podstawowa nr 381 znalazła się w centrum uroczystości. Odsłonięcie muralu w 101. rocznicę urodzin Baczyńskiego było momentem nie tylko artystycznym, lecz również historycznym dla lokalnej społeczności.

Życie Poety – Historia Bohatera Powstania

Krzysztof Kamil Baczyński, urodzony 22 stycznia 1921 roku w Warszawie, stał się jednym z najważniejszych poetów czasów okupacji. Jego życie było nie tylko pasmem twórczości, ale również aktywnością konspiracyjną. Młody poeta był uczestnikiem ruchu harcerskiego, działał w konspiracji, aż w końcu poległ na posterunku w trakcie Powstania Warszawskiego.

Mural jako Otwarta Galeria Dla Dzielnicy – Edukacja i Sztuka dla Społeczności

Mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego nie tylko upamiętnia bohatera, ale także pełni funkcję otwartej galerii sztuki dla lokalnej społeczności. W ramach ceremonii odsłonięcia odbyło się przedstawienie słowno-muzyczne, przygotowane przez uczniów, które ukazało historię życia i twórczości poety. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr hab. Rafał Wiśniewski, podkreślał, że mural stanowi piękny przykład darmowej galerii sztuki, dostępnej przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu.

Mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie to nie tylko wyraz szacunku dla bohatera, lecz także inicjatywa artystyczna, której celem jest edukacja i budowanie więzi społecznych poprzez sztukę.

Lorem commodo lectus at sollicitudin elementum. Sed dolor turpis, condimentum sit amet maximus sit amet, rhoncus non turpis. Aenean convallis ac lorem et sodales.

Sed dictum vel orci nec rhoncus. Donec quis porttir arcu. Nulla ut justo quis augue commodo mattis nec vel ante orem commodo lectus at sollicitudin elemenum.

Mural krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawskim Ursusie szkola podstawowa bp

Koniecznie zobacz to na własne oczy:

Mural Baczyńskiego ul Drzymały 1 Szkoła Podstawowa 381 Warszawa Ursus

Zapraszam Cię serdecznie do odwiedzenia niezwykłego muralu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Warszawie, który stanowi nie tylko artystyczne dzieło, ale także hołd dla wybitnego poety i bohatera Powstania Warszawskiego. Odkrywając tę malarską opowieść na fasadzie Szkoły Podstawowej nr 381 w Ursusie, zagłębisz się w historię życia Baczyńskiego, jego poezji i ofiarności dla miasta, które kochał. To niepowtarzalna okazja do zetknięcia się z lokalnym dziedzictwem i połączenia się z inspirującą historią tego niezłomnego artysty i bohatera. Przyjdź, odkryj, i pozwól, by ta sztuka opowiedziała Ci fascynującą opowieść o Krzysztofie Kamile Baczyńskim.

 

Warszawskie Murale

Inne murale już niebawem...

Kora i Róże

Mural Kory na Bielanach: Żeromskiego 44/50 na Bielanach

Przewrócony Wazon

Mural Z przewróconym Wazonem przy boisku w Parku Szczęśliwickim

Murale Warszawy