Co warto zwiedzić na Jawie?

Wyspa Jawa znajduje się w centralnej części Indonezji i pod względem wielkości zajmuje czwarte miejsce (wśród wysp archipelagu Indonezji). To najgęściej zaludniona, bo mieszka tutaj ok. 60% wszystkich Indonezyjczyków, jednorodna homogenicznie i najtańsza z wysp Indonezji. Zdecydowanie warta poświęcenia co najmniej kilku dni na zwiedzanie.

Co zwiedzać na Jawie? Wulkany!
Główną atrakcją na Jawie są parki narodowe, a konkretniej wulkany, które praktycznie przez cały rok dostępne są dla turystów. Ze 121 jawajskich wulkanów aż 40 pozostaje aktywnych, więc przed jakąkolwiek wycieczką warto dowiedzieć się, czy dany wulkan jest obecnie dostępny. Dlaczego to właśnie górski, a raczej wulkaniczny trekking cieszy się tak wielką popularnością? Ponieważ zdobywanie szczytów nie zawsze wiąże się z koniecznością posiadania specjalistycznego sprzętu czy świetnej kondycji. Wejście na wulkany takie jak np. Gunung Bromo – jeden z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych dla turystów – jest bardzo proste i zajmuje nie dłużej niż godzinę. Szczyt Bromo sięga 2392 metry n.p.m., ale tylko ponad 130 metrów wystaje ponad dno kaldery, dzięki czemu wyjść na niego możemy po betonowych schodach. Trzeba przyznać, że nie należy to do trudnych wyzwań, dlatego bardzo często turyści decydują się na wyruszenie o samym świcie, by pośród księżycowego krajobrazu podziwiać wschodzące słońce.

A może stolicę?
Dżakarta w porównaniu ze stolicami takimi jak Kuala Lumpur czy Bangkok nie cieszy się najlepszą opinią. Kojarzy się głównie z chaosem, tłumem, zakorkowanymi ulicami, kurzem i nudą. Faktycznie, w Dżakarcie nie znajdziemy zbyt wielu zabytków, ale to nie oznacza, że nie ma po co się tam wybierać! Zdecydowanie warto poświęcić choćby jeden dzień na odwiedziny w historycznej części miasta, zwanej starą Batawią. Miasto Batawia zostało założone w XVI wieku przez Holendrów i było ich kolonialną stolicą. Dzięki temu do dnia dzisiejszego na każdym kroku znajdujemy ślady tamtych czasów, co dla miłośników historii będzie wspaniałym doświadczeniem. Przewodniki po Dżakarcie polecają zacząć zwiedzanie od historycznego portu Sunda Kelapa, w którym jest również Muzeum Morskie z ekspozycją kolonijnych statków. Jednym z ciekawszych miejsc w Dżakarcie jest również Muzeum Wayang i wystawa lalek z indonezyjskiego teatru cieni Wayang.

Meczet Istiqlal
Zwiedzając centralną część Dżakarty trudno nie zauważyć tej potężnej świątyni. Historia Meczetu Niepodległości jest bardzo ciekawa – budowanie świątyni trwało aż 17 lat, a sam pomysł zrodził się w 1949, tuż po uzyskaniu niepodległości przez Indonezję. Meczet miał symbolizować potęgę islamu, ale również tolerancję religijną w wielokulturowej Indonezji oraz odcięcie się od przeszłości kolonialnej. Lokalizacja meczetu jest nieprzypadkowa, ponieważ wybudowano go naprzeciwko katolickiej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz w niedalekim sąsiedztwie zboru protestanckiego. Meczet Niepodległości ma blisko 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, a wnętrze urządzono w nowoczesnym stylu. Świątynia może zmieścić nawet 120 tysięcy wiernych! Na co dzień jednak spotkamy tu „tylko” 15 tysięcy modlących się muzułmanów. Co ciekawe, meczet jest znany z tego, że jest otwarty dla wyznawców wszystkich wiat przez cały czas. Zwiedzać można tylko z przewodnikiem, a kosztuje to ok. 6 złotych od osoby.

Kategorie: Indonezja,