Koszty podróżowania po Indonezji

Jak zaplanować budżet na podróż po Indonezji? Ile pieniędzy potrzebujemy na każdy dzień? Często zdarza się, że Europejczycy mają błędne wyobrażenie o indonezyjskich cenach, ponieważ myślą o tym kraju tak jak o Indiach. Zapewne wynika to i z podobieństwa klimatu oraz swoistej mieszanki kulturowej. Niestety, ceny w Indonezji są znacznie wyższe niż moglibyśmy sądzić, a sam kraj należy do jednego z droższych w Azji Południowo-Wschodniej.

Z czego to wynika?
Zapewne główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest geograficzne ukształtowanie Indonezji. Jak wiadomo, w archipelagu Indonezji znajduje się około 17 tysięcy rozproszonych wysp i wysepek, w tym wielu bezludnych, a nawet i bez nazw. Wyspy, które są najgęściej zaludnione mają najlepsze stawki, ponieważ mieszkańcy mogą dowolnie rozkładać siły na np. rolnictwo, usługi czy turystykę. Nie bez powodu mówi się, że to Jawa należy do najtańszych wysp i jeśli chcemy rozpocząć podróżowanie po Indonezji, to powinniśmy zacząć właśnie od niej. Pomijając fakt, że na Jawie znajduje się stolica – Dżakarta, to zamieszkuje ją ponad 130 milionów ludzi, czyli aż 60% spośród mieszkańców całego kraju! Z kolei na Bali możemy kupić naprawdę tanie bilety lotnicze, ale zaplanowanie budżetowej wycieczki po tej wyspie wymaga nieco większego wysiłku, ponieważ uchodzi ona za najbardziej popularną i najlepiej przystosowaną dla turystów. Trzeba również dodać, że Indonezyjczycy myślą o ludziach z zachodu jako o bardzo majętnych i bez targowania się nie mamy szans na nawet „normalne” ceny! Jak widać, sytuacja jest skomplikowana, ale postaramy się nieco przybliżyć koszty podróżowania po kraju świątyń i wulkanów. 

Waluta
Oficjalną walutą w Indonezji jest rupia indonezyjska. Jeden dolar amerykański ma wartość ok. 13 tysięcy IDR, a 1 EUR – ok. 15 tysięcy IDR. Prawdopodobnie w żadnym z kantorów nie wymienimy polskich złotówek, dlatego przed wylotem trzeba zaopatrzyć się w dolary amerykańskie albo euro. W większości miast można dokonywać płatności za pomocą kart płatniczych.

Cennik
Przykładowe ceny na Bali:
Po pierwsze, transport. Opłaty parkingowe nie pobierane są prawie nigdzie, dlatego nie musimy się o to martwić. Po Bali najlepiej podróżować wynajętym motorem albo skuterem, co będzie nas kosztować ok. 50 tysięcy IDR dziennie. Natomiast 1 litr benzyny kosztuje ok. 7-9 tysięcy IDR.
Po drugie, noclegi. Tutaj oferta jest naprawdę szeroka, bo tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych wymagań. Załóżmy jednak, że mówimy o najtańszych opcjach, zatem wynajęcie dwuosobowego pokoju zaczyna się od 170 tysięcy IDR w okolicach Kuty (czyli najpopularniejszej części Bali). W Ubud ceny zaczynają się od 130 tysięcy IDR, a noc w średnim standardzie może kosztować do 250 tysięcy IDR. Na Bali można znaleźć noclegi i za 100 tysięcy IDR, ale wymaga to cierpliwości i targowania się.
Po trzecie, jedzenie. Dziennie na jedzenie będziemy potrzebować ok. 50 tysięcy IDR, chociaż wszystko zależy od tego, co i gdzie chcemy jeść. Odżywiając się wyłącznie smażonym ryżem przez cały dzień wydamy ok. 15-20 tysięcy IDR, kupując jedzenie na ulicy czy straganach nawet mniej. Liczmy się jednak z konsekwencjami stołowania się w najtańszych miejscówkach – często nie spełniają one nawet podstawowych wymagań higienicznych. Dla zdrowia czasem warto przeznaczyć więcej pieniędzy. 

Kategorie: Indonezja,