Najpiękniejsze zabytki Tajlandii!

Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Tajlandii, warto poświęcić kilka dni na zwiedzanie zabytków. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć kulturę Tajów i ich sposób patrzenia na świat. Poznawanie egzotycznych krajów w historycznym aspekcie ubogaca nasze doświadczenia, a przecież o to chodzi w podróżowaniu. A w Tajlandii jest co zwiedzać w przerwach pomiędzy plażowaniem i zajadaniem się przysmakami kuchni tajskiej.

Świątynie w Bangkoku
Stolica Tajlandii wzbudza w podróżujących skrajne uczucia – można ją albo kochać, albo nienawidzić. W pamięć zapadnie nam wszechobecny tłok i kurz, kakofonia dźwięków i zaczepiający na każdym kroku straganiarze. Podróżując po tym kraju nie sposób ominąć tego kultowego miasta. Jeśli chodzi o zabytki, to oferuje nam wspaniałe świątynie. Po pierwsze, Wat Arun, czyli Świątynia Świtu, najważniejsza i jedna z najstarszych świątyń, która uchodzi za symbol Bangkoku. Znajdziemy ją na zachodnim brzegu rzeki Menam, a dostać się na nią możemy za pomocą łódki albo promu, co potęguje wrażenia. Świątynia Świtu jest przepiękna – jej ściany oraz posągi udekorowano tłuczoną porcelaną (pochodzenia chińskiego). Na budowlę składa się główna wieża – prangu – zaprojektowana w stylu khmerskim o wysokości 104 metrów, którą otaczają cztery mniejsze wieżyczki. Świątynia Świtu została poświęcona bogu Indrze i spotkamy tu wiele jego podobizn (m. in. bóg Indra na swoim słoniu). Wat Arun można zwiedzać praktycznie każdego dnia do godziny 17.30, a od turystów pobiera się symboliczne opłaty. Drugą świątynią, o której chcielibyśmy wspomnieć jest Wat Pho, czyli Świątynia Odpoczywającego Buddy. Świątynia słynie właśnie z monumentalnego posągu przedstawiającego Odpoczywającego Buddę w momencie osiągania nirwany – posąg pokryty jest szczerym złotem, ma 15 metrów wysokości i 46 metrów długości. Na jego stopach zostały wygrawerowane starożytne symbole. Co ciekawe, na terenie świątyni można skorzystać z usług leczniczego tajskiego masażu, a nawet zapisać się na kurs (ok. 140 USD). Bilety do Świątyni Odpoczywającego Buddy kosztują niewiele ponad 1 USD. Ostatnią świątynią, do której koniecznie musicie wstąpić będąc w Bangkoku jest Wat Saket Ratcha Wora Maha Wihan, czyli Świątynia Złotej Góry to bardzo ciekawa budowla. Należy do jednego z najstarszych buddyjskich zespołów świątynnych, a powstała na polecenie króla Ramy I. Świątynia znajduje się na samym szczycie góry i znajdują się w niej relikwie oraz posągi Buddy. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak piękny widok roztacza się z samej góry.

Muzeum Narodowe w Bangkoku
Według niektórych źródeł, Muzeum Narodowe w Bangkoku jest największym muzeum w całej Azji Południowo-Wschodniej. Co w nim znajdziemy? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że na cały kompleks składa się sześć budynków, a w centralnej części stoi pałac Wang Na. Do najważniejszych zabytków spośród wystaw należy starożytna inskrypcja, która została wyryta na czarnym kamieniu, prawdopodobnie przez Ramę Kamhaenga w XIII wieku – napis ten to najstarszy zapis w alfabecie tajskim. W szkołach nadal uczy się na pamięć dwóch pierwszych wersów z tej inskrypcji. W skład muzeum wchodzi Wat Buddhaisawan, wzniesiony w 1787 roku budynek świątynny, w którym znajduje się jedno z ważniejszych wyobrażeń Wielkiego Buddy – Phra Buddha Sihing, wykonanego z brązu. Mówi się, że to także jeden z cenniejszych posągów Buddy.

Kategorie: Tajlandia,