Wietnam - praktyczne informacje

Absolutnie każdy Polak wybierający się na wycieczkę krajoznawczą do Wietnamu, a nie mający wcześniejszych doświadczeń w tego typu wyprawach, musi pamiętać o jednym – Wietnam to nie tylko piękne, egzotyczne miejsce, w którym można spędzić wakacje marzeń, Wietnam to także takie miejsce, które wyjątkowo mocno różni się od Polski i krajów jej podobnych pod absolutnie każdym względem. Religia, kultura, prawo, ale też klimat, tradycje i obyczaje, kuchnia. Właśnie ze względu na te różnice Wietnam jest tak fascynujący dla przybyszów z zewnątrz.

 

Świadoma podróż

 

Należy pamiętać o tym, że przybywając w jakiekolwiek miejsce, w którym życie toczy się w zupełnie inny sposób niż ten, do którego my przywykliśmy, musimy to uszanować i w miarę możliwości dostosować się! Owszem, przyjeżdżamy, zostawiamy pieniądze, ale to nie powód do tego, aby rościć sobie prawo do bycia ponad tamtejszym prawem. Jesteśmy gośćmi i musimy szanować swoich gospodarzy. Podróż do Wietnamu to nie to samo co podróż do Kołobrzegu czy Zakopanego... Do tego rodzaju wyprawy trzeba przygotować się merytorycznie, aby na miejscu nie było zaskoczenia z różnych powodów. A zatem...

 

Wietnam – klimat, kiedy jechać

 

Większości osób Wietnam kojarzy się z niesłychanie egzotycznym miejscem, a co za tym idzie, także z miejscem, w którym panują tropikalne upały. I tak i nie. Owszem, południową częścią kraju rzeczywiście rządzą tropikalne upały. W okresie letnim temperatura nierzadko dochodzi w tym regionie do 40 stopni C (w cieniu oczywiście!), a do tego dochodzi bardzo duża wilgotność powietrza, co potęguje odczucia. Osoby, które nie czują się zbyt dobrze w czasie polskich upałów, raczej nie będą czuły się komfortowo w zetknięciu z upałem wietnamskim.

 

Jest jednak alternatywa! A jest nią północ kraju. Tutaj temperatura jest znacznie niższa. Pomiędzy przykładowo Ho Chi Minh City (dawny Sajgon, dawna stolica kraju i jedno z najpopularniejszych miast na południu kraju) a Sa Pa (popularny kurort górski na północy) różnica temperatur może wynosić nawet do 15 stopni C.

 

Sama temperatura to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że w Wietnamie pomiędzy kwietniem a listopadem występuje pora deszczowa. Jej szczyt przypada na sierpień, kiedy to mogą wystąpić groźne powodzie. A zatem do Wietnamu najlepiej udać się w marcu, kwietniu lub też od września do grudnia.

 

Jak podróżować?

 

Większość osób nie ma wątpliwości co do tego, że najwygodniej samolotem. I rzeczywiście, do Wietnamu można dostać się z Warszawy (z przesiadkami) do Hanoi lub wspomnianego Ho Chi Minh. Jeśli miasta te nie są celem naszej podróży, zawczasu należy ustalić, jak dostać się z nich do miejsca docelowego. Jeśli natomiast ktoś ma sporo czasu i ochotę na podróż życia (lub po prostu boi się latać!), może do Wietnamu dostać się drogą lądową.

 

Aby wrócić w dobrym zdrowiu...

 

Jak zostało już wspomniane, Wietnam to nie Zakopane czy Kołobrzeg... Dla organizmu człowieka pobyt w nowym, taki innym niż dotychczas miejscu może być prawdziwym szokiem. Inny klimat, inne jedzenie, woda. Dlatego też obowiązkowo należy wcześniej zaszczepić się przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu, żółtaczce (zarówno A jak i B), boreliozie, dendze. Bezwzględnie należy też wykupić dobre ubezpieczenie, aby w razie konieczności móc bez problemu leczyć się na miejscu w dobrej jakości klinice.

Kategorie: Wietnam,